Festival znanosti

U sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti, čija je glavna tema INTELIGENCIJA, u petak 26. travnja 2024. godine izv. prof. dr. sc. Diana Sorić održala je predavanje i radionicu na temu „Poruka na štapu: spartanski sustav šifriranja“. Učenicima od 1. do 4. razreda Osnovne škole Valentin Klarin Preko – PO Lukoran, u uvodnom se dijelu održalo kratko predavanje o Spartancima te razvoju i svrsi šifriranja u antici. Spartanci su kao poznati grčki ratnici za šifriranje svojih poruka koristili skital, posebnu napravu u obliku drvenog štapa oko kojeg se namotavala vrpca pergamenta. Na nju se okomito ili vodoravno pisala poruka, koja bi nakon odmotavanja postala nečitka, a smisao se dobivao ponovnim namotavanjem vrpce na štap iste debljine. Nakon uvodnog predavanja i prezentacije, učenici su zajedno s voditeljicom radionice Dianom Sorić te nastavnicama Ankicom Grbas i Marijom Bobić izrađivali spartanski skital.