Treći maslinarski četvrtak

Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu organizirao je u suradnji s Odjelom za klasičnu filologiju, Odjelom za zdravstvene studije i Sveučilišnom knjižnicom 26. siječnja 2023. u Sveučilišnoj knjižnici na Novom kampusu Treći maslinarski četvrtak. Predavanje je bilo namijenjeno svima koji žele doznati više o počecima proizvodnje i korištenja maslinova ulja te naučiti kako se provodi njegovo senzorsko ocjenjivanje.

Prvo predavanje naslova „Maslinovo ulje u antičkom svijetu“ održala je doc. dr. sc. Ankica Bralić Petković s Odjela za klasičnu filologiju. U izlaganju su se prikazala mitska tumačenja podrijetla stabla masline te načini na koje su antički narodi, ponajprije Grci i Rimljani, proizvodili i koristili maslinovo ulje odnosno „tekuće zlato“, kako ga naziva Homer. Na koncu se protumačilo kako su stari Rimljani klasificirali pojedine vrste maslinova ulja.